Світ ножів

Матеріали для руків’я ножів.

Материалы для рукоятей ножей

Матеріали для руків’я ножів.

Руків’я — одна з найважливіших частин будь-якого ножа, оскільки саме вона забезпечує зручний хват, завдяки чому зброєю або інструментом зручніше користуватися. Крім того, матеріал для руків’я впливає на тактильні відчуття, що значно позначається на зручності користування ножем. Саме тому при виготовленні рукояток використовують певні види матеріалів:

Деревина та екзотичні породи дерев, капа.
Метали та сплави.
Мікарта, G10, стабілізована деревина та інші композитні матеріали.
Полімери.

Тепер розберемо детальніше окремо матеріали для рукоятей ножів, які зараз найбільш популярні.

Використання металів

Метали і сплави з давніх-давен використовувалися як рукоятки для знарядь і ножів, але зараз їх популярність знизилася до мінімуму. Незважаючи на свою надміцність і надійність, суцільнометалева рукоятка дуже незручна у користуванні. Якщо рука мокра (що не рідкість при готуванні), то ніж постійно вислизатиме, крім того метал швидко відбирає тепло, через що рука замерзає. Зараз суцільнометалеві рукояті в основному використовуються лише в деяких моделях складаних ножів.

Для сплавів знайшлося інше застосування — декор у вигляді зображень голів звірів та іншого. Зараз дуже популярне латунне лиття для рукояток, а крім нього ще буває алюмінієве, бронзове та титанове. Декоративні елементи ножа зі сплавів практично не схильні до пошкоджень, їх не бере іржа і вони добре зберігають свій зовнішній вигляд. У деяких країнах вважається, що метали жовтих відтінків та кольорів здатні відлякувати злих духів та відводити напасть.

Використання деревини

Один із найпопулярніших матеріалів для виготовлення рукояток будь-якого типу – деревина. Це пов’язано з тим, що матеріал має гарні механічні параметри, має чудову поперечну жорсткість, а ще, завдяки сучасним технологіям, з’явилися методи його зміцнення, звані стабілізацією. метал, дуже приємні на дотик. Для отримання оригінального оформлення деревину можуть протруювати кислотними складами, завдяки чому з’являється гарний колір, який не змінює свій відтінок з часом і не тьмяніє. Які породи найчастіше використовуються? Тут поширено кілька варіантів: дерево з наших широт та тропічні.

Більш знайомі нам листяні породи виступають чудовим вибором для рукояток. Відмінно підходять для таких цілей дуб, каштан, клен, горіх, верба, яблуня та багато інших видів деревини. Залежно від типу та призначення клинка вибирається легка або важка порода, деякі матеріали відрізняються характерним малюнком, тому є кращими, наприклад, клен.
Рідше використовують як матеріал для рукоятей чагарники.

Окремим видом матеріалів можна назвати капи – деформовані ділянки стовбура дерева. Особливість такої деревини в незвичайному напрямку волокон, що робить їх твердішими, а ще у них складніша текстура, що робить вироби з них куди привабливішими та цікавішими зовні. Найчастіше з такого матеріалу виготовляють накладки, оскільки капи певних видів трапляються дуже рідко і обробляти без ушкоджень та витрат рідкісної сировини важко.

Серед екзотичних пород найбільшого поширення набуло кілька видів:

Бубінга – деревина з Екваторіальної Африки. Забарвлення — від червоно-коричневого, до фіолетово-червоного. Є унікальний малюнок, що складається зі смуг.
Ятоба — відрізняється дуже високою міцністю та розкішним кольором.
Самшит — одна з реліктових порід деревини, дуже дорога, добре піддається обробці, довго зберігає зовнішній вигляд.
Палісандр — тропічна порода, відрізняється надзвичайною твердістю (в 1,5 рази твердіше дуба через щільність). Має безліч кольорів, відрізняється довговічністю та практичністю. Рукоятка з палісандра цінуються любителями клинкової зброї.

Композити

Мікарта  — шаруватий полімерний матеріал, що складається з шарів плівки та електроізоляційного паперу. Нерідко замість паперу використовується тканина зі схожою текстурою. Таким чином виходить композит, у складі якого буде тканина, папір, скловолокно і навіть вуглепластик. Матеріал набув широкого поширення в машинобудуванні, його активно використовують військові та наукові центри, що займаються аерокосмічними розробками. Мікарту також використовують для виготовлення рукоятей ножів і для цього є низка причин:

  1. Стабільність матеріалу і його механічних показників при впливі різної температури.
  2. Виявляє високу стійкість до хімікатів.
  3. Щільніше дерева, завдяки чому більш зносостійкий і стійкий до механічних впливів та тиску.
  4. Чи не забирає тепло з руки на відміну від металу.
  5. Не ковзає у долоні.

Ще з корисних властивостей мікартової руків’я варто виділити те, що вона не проводить електрики, а також має досить привабливий вигляд. Можна вибрати будь-який колір і відтінок, навіть оснастити ручку малюнком, тобто створити «кастомний» ніж. При змішуванні смол, які необхідні для склеювання шарів матеріалу, може вийти дуже цікавий відтінок, який практично неможливо повторити.

G10 — матеріал, створений на основі склотканини та епоксидних смол, відрізняється високою міцністю та вологостійкістю. На відміну від мікарт не горить і майже не плавиться. З особливостей варто виділити те, що рукоятка з G10 дуже міцна, ударостійка, не вбирає вологу і добре лежить у руці, не ковзає. Зовні він може нагадувати мікарту, але не може повторити той самий колір, що й попередній композит.

Стабілізована деревина робиться за допомогою просочування деревних волокон спеціальними складами, завдяки чому підвищується її щільність та міцність, стійкість до впливів температури та ультрафіолету. Крім іншого, відрізняється неймовірною красою текстури і дуже незвичайним природним малюнком.

Полімерні руків’я

Кратон — синтетичний аналог гуми з вищим показником теплостійкості та підвищеною зносостійкістю. Рукоятка з полімеру добре лежить у руці, створюється відчуття її прилипання до долоні. Зазвичай має рифлену поверхню для зручнішого хвату.

Поліпропілен – пластик з високою стійкістю до стирання, підвищеною термостійкістю. Чи не тріскається, добре витримує удари.